reklama

The Beatles - Abbey Road (1969)

Podobne, ako v prpade predchdzajceho prspevku, aj poctu najslvnejej skupine vetkch čias začnem jej epilgom. Vzťahy v kapele boli napt, hrozba rozpadu visela vo vzduchu, no aj tak sa chrobci dokzali posledn krt zomknť a na rozlčku nahrali jeden zo svojich najlepch albumov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Obrázok blogu

Možno bude niekto oponovať, že posledným albumom nebol Abbey Road (1969), ale Let It Be (1970), ako posledný sa však nahrával Abbey Road a Let It Be pôvodne ani nemal vyjsť. A možno práve jeho vydanie bez Paulovho súhlasu bolo posledným klincom do rakvy a spečatením rozpadu.

V povedomí poslucháčov, ktorí tvorbu Beatles vnímajú len okrajovo, sa držia hlavne skladby z raného obdobia, pre mňa končiaceho albumom Help! Nasledujúci Rubber Soul už bol čisto ich autorskou záležitosťou bez coververzií, bol plný nápadov a tvoril most od pesničkovej éry k albumovej. Prišiel skvelý Revolver, po ňom koncepčný vrchol Seržant Pepper, či mierne psychedelická snaha o jeho pokračovanie Magical Mystery Tour, trochu nekoncepčný, no taktiež nápaditý Biely dvojalbum ovplyvnený aj meditačnými výletmi, medzitým plno vydarených singlov, aj nie celkom podarená snaha o rockovú autencitu a spontánnosť (Let It Be). Po štúdiových experimentoch, orchestrálnych aranžmánoch, psychedelických výletoch, sa pri nahrávaní Abbey Road vrátili k pesničkám a tradičnému rockovému zvuku, prioritou nebolo objavovanie nových možností, ale dôraz na nápady a melódie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opäť sa produkovania na Paulov popud ujal George Martin, aj napriek všadeprítomnému napätiu prameniacemu okrem iného aj z finančných sporov v ich korporácii Apple sa snažili tvoriť jeden tím, aj keď kolektívny duch už nebol taký silný. Autori väčšinou prišli s takmer hotovými nápadmi a často si k samotnej realizácii do štúdia prizývali aj externých muzikantov.

Album ponúka mnoho nezabudnuteľných nápadov aj piesní, tak sa krok po kroku budem venovať každej z nich.


1 Come Together Lennon, McCartney 4:20

Pôvodne volebná hymna pre guvernérsku kampaň Timothy Learyho je jednou z častých inšpirácií pre coververzie, prisvojilo si ju mnoho interpretov od Marcusa Millera po Michaela Jacksona. Lennonova harmonicky jednoduchá rocková skladba býva vďaka svojmu dominantnému riffu aj vďačným motívom pre jam session.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2 Something Harrison 3:03

Prvé singlové áčko, ktoré napísal a zaspieval George. Táto balada je všeobecne považovaná za jednu z najlepších Harrisonových piesní, hocí úvodný verš textu pochádza od Jamesa Taylora, ktorý patril pod ochranné krídla Apple. Pieseň sa na Biely abum už nezmestila, pôvodne bola určená pre Joea Cockera, keď ju George skladal, tak si predstavoval, že ju spieva Ray Charles.

3 Maxwell's Silver Hammer Lennon, McCartney 3:27

Odľahčená Paulova pieseň o životnom príbehu, kedy si myslíte, že sa všetko darí a odrazu príde Maxwellovo strieborné kladivo a všetko razom zničí. Paul z nej pôvodne chcel mať singel, zaujímavo vyznieva, ako pri demonahrávke učí ostatných akordy – môžeme to vidieť na DVD Let It Be. Zrejme pri nahrávaní tejto piesne v štúdiu panovala dobrá nálada, aj verzia z Antológie s improvizáciami v texte je plná výbuchov smiechu. Úsmevy, hoci v menšom rozsahu, cítiť aj z albumovej verzie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4 Oh! Darling Lennon, McCartney 3:26

Rockové piesne boli väčšinou Lennonovou doménou, no v tejto balade sa aj Paul snažil pôsobiť ako drsný rocker, nacvičovanie chrapľavého hlasu v refréne ho stálo týždeň tvrdej práce spojenej s pitím studených nápojov.

5 Octopus's Garden Starr 2:51

Ringove sporadické autorské pokusy väčšinou u kolegov vyvolávali skôr úškrn ako uznanie, napriek tomu Octopus’s Garden patrí k tým vydareným. Aj tu sa prejavuje Ringova inklinácia ku country hudbe.

6 I Want You (She's So Heavy) Lennon, McCartney 7:47

Johnova rocková pieseň s minimalistickým textom bola venovaná Yoko Ono a aj samotný text a jeho forma bola inšpirovaná jej tvorbou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

7 Here Comes the Sun Harrison 3:05

Jedna z najoptimistickejších Georgeových piesní vznikla ako útek z reality plnej finančných sporov. Stačila mu k nej požičaná akustická gitara od jedného z najlepších priateľov – Erica Claptona, jarný slnečný deň strávený v záhrade a bola na svete.

8 Because Lennon, McCartney 2:45

Prvotný popud k napísaniu piesne vznikol pri počúvaní Beethovenovej Mesačnej sonáty, John s Yoko ju skúsili zahrať s reverznou postupnosťou akordov a to bol základ piesne Because. Či je to plagiát alebo nie, teraz nie je podstatné. Zaujímavé sú trojhlasy, v štúdiu dokonca ztrojené, čiže výsledná nahrávka pôsobí ako deväťhlasná.

9 You Never Give Me Your Money Lennon, McCartney 4:02

Počnúc touto skladbou sa začína jednoliaty blok prelínajúcich sa skladieb. Zrejme v podvedomí blížiaceho konca chceli Beatles stoj čo stoj album dokončiť, tak Paul pospájal fragmenty z nedokončených piesní do jedného celku. John to v jednom z neskorších rozhovorov nazval „soap operou“, treba však uznať, že z toho, čo mal Paul k dispozícii, poskladal dielo s hlavou a pätou.
Paulova You Never Give Me Your Money odráža situáciu v Apple, keď sa členovia Beatles pomaly viac starali o financie a chod spoločnosti ako o hudbu.

10 Sun King Lennon, McCartney 2:26

Názory na túto Lennonovu vec sa rôznia, John spomínal ako prvotnú inšpiráciu podivný sen, George neskôr ako zdroj uviedol inštrumentálnu skladbu Albatross od Fleetwood Mac. Zaujímavo znie aj zdanlivo nezmyselná spleť španielskych, talianskych a portugalských slov v závere.

11 Mean Mr. Mustard Lennon, McCartney 1:06

Pieseň vznikla v Indii, John sa inšpiroval známou londýnskou postavičkou. Akurát Mustardova sestra sa z pôvodnej Shirley nakoniec zmenila na Pam, aby na ňu mohla nadviazať ďalšia skladba.

12 Polythene Pam Lennon, McCartney 1:12

Skladba o dvoch fanynkách ešte z liverpoolských čias, neskôr John priznal aj inšpiráciu beatnickým básnikom Allenom Ginsbergom.

13 She Came in Through the Bathroom Window Lennon, McCartney 1:57

Hoci neúplná, jedna z najlepších piesní B-strany. Paul ju napísal v roku 1968 opäť o jednej vášnivej fanynke. O popularizáciu piesne sa neskôr postaral aj Joe Cocker, ktorý si hlavne Paulove skladby s radosťou vyberal do svojho repertoáru.

14 Golden Slumbers Lennon, McCartney 1:31

Krátky fragment Paulovej uspávanky plynule prechádza do ďalšej skladby.

15 Carry That Weight Lennon, McCartney 1:36

Paulova skladba bola nahratá na singel spolu s Golden Slumbers. Pojednáva o jeho strachu z rozpadu a o čiernej more menom peniaze. V strede ju spestria motívy z You Never Give Me Your Money, čo dáva bloku pocit jednoliatosti.

16 The End Lennon, McCartney 2:19

Po energickom inštrumentálnom intre prichádza nostalgicky znejúci epilóg znamenajúci koniec Beatles.

17 Her Majesty Lennon, McCartney 0:23

Možno trochu zbytočný bonus venovaný britskej kráľovnej. Pôvodne mala byť zaradená medzi Mean Mr. Mustard a Polythene Pam, z prvej počuť krátky útržky na začiatku, koniec sa pre zmenu stratil pri strihaní. Nakoniec sa aj po vystrihnutí Paul nechcel vzdať niektorých nápadov, tak ju zaradili na koniec. U kráľovnej si za ňu vyslúžil obdiv. Je to však úplne posledná skladba na poslednom albume The Beatles, tak má svoje miesto v histórii.

Týmto sa končí príbeh štvorice, ktorá nielen oplývala hudobnými nápadmi, ale otvorila dvere mnohým ďalším kapelám a nebyť nej by možno hudba dnes bola omnoho chudobnejšia. Abbey Road radím medzi ich najvydarenejšie albumy, hoci miesto v histórii si zaslúžia od Rubber Soul asi všetky platne. Čím nechcem zatracovať ich ranú tvorbu, tá však bola, odhliadnuc od menej kvalitného „plechového“ zvuku, predovšetkým záležitosťou singlov a jednotlivých pesničiek.

Peter Cagáň

Peter Cagáň

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hudobný publicista a promotér, teraz vyťažený okrem svojej práce v kultúrnom centre hlavne dramaturgiou a ozvučením v hudobnom klube Diwadlo v Prievidzi. Okrem toho sa snažím fušovať do remesla DJom a fotografom. Predtým aj cyklista, duatlonista,dnes otec dvoch dcér. Zoznam autorových rubrík:  Aktuálne albumyNezabudnuteľné albumyHudobné profilyHudba vo fotografiiHudba v éteriHudobné pozvánkyKoncertné reflexieRozhovoryHudobné postrehy a úvahyOsobnostiSvet okolo nás

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu